Freelanceři a ti ostatní

Co vám poví člověk, který má iPhone, je na volné noze a jí paleo, jako první? Těžko říct, je to jedna pecka za druhou a vy byste rozhodně měli vědět všechny tři, protože třeba ta volná noha člověka definuje, že jo, stejně jako Apple hračky nebo bio maso z šetrných chovů a život o vajíčkách a oříšcích. 


Freelanceři se cítí o trochu víc než ostatní, protože mají pocit, že svobodu v podstatě vynalezli. Byli by tedy rádi, kdybyste za ty pauzy na oběd a na cigaretu, které se vám v korporacích načítají na čipovky a kvůli kterým nedostanete vánoční prémie, alespoň občas poděkovali. 

Pokud vám to náhodou freelancer sám neřekne, poznáte ho podle několika pasivně agresivních výpadků, které přijdou zpravidla poté, co se s pláčem přiznáte, že pracujete v korporaci (protože už jste ten tlak v rozhovoru nemohli vydržet). 

A: 5 týdnů dovolené? To bych nemohl, chci být svým vlastním pánem a mít dovolené, kolik chci a kdy chci. 
B: A kdys měl naposledy dovolenou? 
A: *pokerface* 

A: Pracovat od devíti do pěti není pro mě. 
B: A kdy pracuješ ty? 
A: Od osmi do půlnoci. 

A: Jak můžeš pracovat v korporaci? To bych nemohl. 
B: A kdo jsou tvoji nejčastější klienti? 
A: Korporace. 

A: Děláš v openscace? To je na těch korporacích snad nejhorší. 
B: A v tom coworkingu je to jiné? 
A: *pokerface* 

A: Tolik, kolik si vydělám na volné noze, by mi nikde jinde nezalatili. 
B: To chápu. Sám jsem rád, když mi firma dokompenuzuje stabilní plat nějakýma těma stravenkama, čtyřma placenýma týdnama dovolené, třináctým platem, vánoční prémií, firemním autem, firemním počítačem, proplaceným telefonem, výukou cizích jazyků nebo nějakým tím firemním školením. 


Jo a aby to bylo fér: z pasivně agresivních výpadů, vždy zabalených do vtipu, abyste je nemohli vzít hlavou vo futra, který házej zaměstnanci na freelancery, bych mohla sepsat román.
Ale v klidu. Tyhle řeči vedou většinou jen lidé, kteří zrovna na volné noze začali, jsou nešťastní z práce obecně (a pak je jedno, jestli jste volnonožec nebo zaměstnanec) nebo kterým se jedna nebo druhá verze kariéry nepovedla.

Jo a ty spokojený pracující poznáte jednoduše: spokojenej zaměstnanec a spokojenej freelancer totiž společně nadávají na daně, dodavatele, zadavatele a spolupracovníky. 

6 komentářů

 1. Všechno všude ma své plus a minus :)

  OdpovědětVymazat
 2. hele autorko a nesere tě, že tu máš font, který nezobrazuje českou diakritiku? Mě hrozně

  OdpovědětVymazat
 3. Příště si to po sobě přečíst pře uveřejněním ;-)) vychatat ty chybičky a překlepy a bude to cajk .
  Jinak pobavilo :-)))

  OdpovědětVymazat
 4. Moju reakciu na Váš článok nájdete tu:
  http://www.kohn.sk/freelanceri-vs-zamestnanci-kto-je-na-tom-lepsie/

  OdpovědětVymazat
 5. Super nápad na článek :)! Myslím, že každý by se prostě měl rozhodnout co mu vyhovuje a podle toho směřovat svůj pracovní život.
  Měj se krásně,
  Tina
  http://tinasmerdova.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 6. Mariane, doporučuji si text přečíst víckrát, než napíšete reakci na řádky, jejichž obsah jste absolutně nepochopil:)))

  OdpovědětVymazat

© #FF69B4 Panda
Maira Gall